Zordaki Arjantin'e sıra dışı vaatler

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
Zordaki Arjantin'e sıra dışı vaatler

Arjantin'de devlet başkanlığı seçimini aşırı sağcı Javier Milei kazandı. Milei, derin ekonomik krizde olan ve IMF ile geçen yıl 44 milyar dolarlık borç programına imza atan ülkesi için, radikal ekonomik vaatlerde bulunmuştu. Milei'nin çözüm politikaları arasında, Merkez Bankası'nı kapatmak ve ülkesinin para birimi Peso yerine Amerikan doları kullanmak var.


Hiper enflasyon ve ekonomik kriz yaşanan Arjantin'de başkanlık seçimini Javier Milei kazandı.

Yeni Devlet Başkanı, enflasyonun üç haneli rakamlara ulaştığı Arjantin'de "Ekonomik Şok Terapisi" sözü verdi.

Planları arasında “dünyanın en büyük çöplüğü” olarak nitelendirdiği Merkez Bankası'nın kapatılması ve ülkenin para birimi pesoyu kaldırarak; yerine Amerikan dolarını getirmek var. Ancak uzmanlara göre bu radikal kararları hayata geçirmek kolay değil.

Devletin "yoksullaştırıcı" modelinin her yerde sona erdiğini vurgulayan Milei, "Bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Devletin paylaşacak bir ganimeti olduğu düşüncesi son buluyor. Bugün Arjantin'in yeniden inşası başlıyor." dedi.

Yeni Devlet Başkanının önündeki tablo ise ağır. Yıllık enflasyonun yüzde 140'ı aştığı Arjantin'de, her beş kişiden ikisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Hem hükümetin hem de Merkez Bankası'nın kasası boş.

Milei, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde zarar eden kamu şirketlerini özelleştireceğini söylemişti.

Milei, aynı zamanda ülkede silah ve organ satışına izin vermek istediğini de belirtiyordu.
 
Üst